Żyjemy coraz szybciej. Szkoda nam czasu na codzienne czynności. Wkurzamy się, kiedy winda nie przyjeżdża przez dłużej niż 10 sekund, albo kiedy strona w przeglądarce ładuje się dłużej niż 5. Przeciętny czas koncentracji uwagi na stronie internetowej to 8 sekund (i spada o sekundę co kilka lat). Komunikujemy się również coraz szybciej: na Twitterze w 140 znakach musisz zmieścić całą złożoność swojego przekazu. W takich warunkach ktoś, kto chce dotrzeć do odbiorców z jakąś treścią, ma nie lada wyzwanie. Ale ponieważ nic tak nie pobudza kreatywności jak ograniczenia, to dziś artykuł właśnie w tym duchu. Oto przedstawiam:

15 zasad finansów osobistych, każda w 140 znakach

1. Zapisuj ile i na co wydajesz. Jeżeli sądzisz, że wiesz ile wydajesz bez zapisywania, to czeka Cię niejedno niemiłe zdziwienie.

2. Płać bezgotówkowo gdzie tylko się da. Dzięki temu ograniczysz konieczność pamiętania albo zapisywania ile i na co wydałeś.

3. Najlepszy sposób prowadzenia budżetu domowego: na tyle prosty, że nie sprawi, że po miesiącu szlag Cię trafi i przestaniesz go prowadzić.

4. Dług to wróg, niezależnie pod jaką postacią. Długi dzielimy na złe, bardzo złe i katastrofalne. Nigdy nie bierz kredytu gotówkowego.

5. Nigdy. Przenigdy. Nie bierz. Kredytu. Gotówkowego. Serio.

6. Karta kredytowa jest zupełnie zbędna. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale przy dobrym zaplanowaniu wydatków, nie ma potrzeby jej używania.

7. Oszczędzaj połowę każdej podwyżki. Policz ile byś dzisiaj oszczędzał, gdybyś tak robił od pierwszej pensji. Tyle powinieneś oszczędzać.

8. Prędzej czy później wydarzy się jakiś nagły, nieprzewidziany wypadek losowy. Nie daj się zaskoczyć – miej przygotowany fundusz awaryjny.

9. Wakacje, ubezpieczenie samochodu i święta to nie są nagłe, nieprzewidziane wypadki losowe. Planuj należycie wydatki nieregularne.

10. Nie ma oferty na tyle zuchwałej, żeby nie można jej było przedstawić. Zawsze negocjuj umowy. Zdziwisz się, jak dużo da się wynegocjować.

11. Zanim zaczniesz się ekscytować stopami zwrotów z różnych inwestycji, zacznij od robienia listy zakupów przed pójściem do sklepu.

12. Nie inwestuj w rzeczy, których nie rozumiesz. Dodatkowy, potencjalny 1% zysku nie jest wart nawet jednej nieprzespanej nocy.

13. Nie wkładaj wszystkich jajek do tego samego koszyka i nie pakuj wszystkich pieniędzy w jedną inwestycję.

14. Ponad 70% ludzi w Polsce dożywa wieku emerytalnego. Niech ci się nie wydaje, że Ciebie to ominie, albo, że emerytura z ZUS-u wystarczy.

15. Nie polegaj na doradcach. Sam zostań swoim doradcą. Najlepsza inwestycja jaką możesz wykonać, to ta we własną edukację finansową.

Każdy z tych punktów zasługuje na to, żeby go rozwinąć w osobny artykuł. Punkty 11. i 15. opisałem już tu i tu. O którym następnym chcielibyście poczytać?


SPRAWDŹ NASZE WARSZTATY »

 

Jeżeli ten artykuł Ci się podoba, to udostępnij go i polub moją stronę na facebooku. Dzięki temu jest szansa, że inni, którym również może się spodobać się o nim dowiedzą.


Kategorie: top

Dodaj komentarz